Константин Северинов, професор по молекулярна биология и биохимия в университета Рутгерс, казва, цитиран от ЮПИ:
“Изследването ни показва, че трябва да има глобален механизъм, който осигурява обмена на бактерии между отдалечени места. Тъй като бактериите, които изследвахме, живеят в много гореща вода – около 70 градуса Целзий, в отдалечени места, не е логично да предположим, че там са ги транспортирали животни, птици или хора”.
За да разберат по-добре връзката между отдалечените общности бактерии, учените са изследвани генетичните подписи, оставени от взаимодействия между бактерии и вируси.
Бактериофагите – вируси, които заразяват бактерии – са навсякъде.
Те са най-многобройната форма на живот на планетата и имат значимо и измеримо влияние върху микробните общности.
Когато бактериите се заразят с вируси, “молекулярните спомени” се съхраняват в секции бактериална ДНК. Оцелелите бактериални клетки предават части от вирусната ДНК – спомените, на следващото поколение.
За изследването си учените са събрали бактерии Термус термофилус от горещи извори по цял свят – Чили, Италия, Русия.
Преди анализите те предполагали, че “молекулярните спомени” на бактериите от противоположни части на света ще са различни и те ще имат уникална еволюционна история.
Резултатите им обаче показали много “общи спомени” – идентични парченца вирусна ДНК, съхранена в същия ред в ДНК на бактериите от далечни извори.
След като натиснете бутона "Абонирай ме" ще Ви бъде изпратено писмо с връзка за потвърждение.
Доставя се чрез Гугъл FeedBurner
Актуална и полезна информация за Българите във Великобритания. Новини за Българите в Лондон. Списък с най-често задаваните въпроси за намиране на работа във Великобритания. Полезна информация при подготовка на документи за работа и престой във Великобритания.
Можете да се абонирате за страниците ни във Facebook , Google, или да използвате нашия RSS фийд канал, за да четете винаги най-важните новини за Лондон, Великобритания и света.
Имате информация, която искате да достигне до нашите читатели?