Скоростна дигитализация във банковия сектор, предизвикателства в имотния пазар и повече възможности за алтернативно финансиране за стартъпи бяха някои от ключовите теми.
Филип Генов, главен изпълнителен директор на F27 и съучредител на София Лаб е оптимистично настроен за сегашната ситуация.
„Световните икономики са в много по-благоприяно положение от през 2008 година. Възможността за рестарт е много по-голяма от през 2009 година. Сегашната криза променя икономиката и въвежда нови бизнес модели.“
Той добави:
„Финтех секторът претърпява голямо развитие. Ще станем свидетели на първата компания за изцяло дистанционно банкиране в България през следващите 18 месеца.“
Той допълни, че страната трябва да насърчи големите корпорации да работят с предимно български стартъпи.
Сред участниците бяха Натанаил Стефанов, председател на Българската стартъп асоциация (BESCO); както и изявени иноватори в страната в сферата на споделените работни пространства Тибо Тетинджер (основател на Puzl CowOrKing) и събитията, Стоян Ангелов (основател на платформата Evedo).
Повече за мерките, които предлага BESCO тук.
Според Георги Павлов, основател на Proptech.BG, негативните последици от пандемията и съпътстващите ограничения са вече видими за имотния пазар:
„Недвижимите имоти са най-старите и пасивни класове активи. Дигитализирането в сектора ще бъде по-трудно. Темпът на иновации ще се забави.“
Георги работи в сферата на недвижимите имоти от повече от 15 години, преминавайки успешно през няколко кризи.
„Светът се движи на по-бързи обороти. Предвиждам че на всеки 10 години ще има нова кризисна ситуация.“
Лекторите се съгласиха, че ясната комуникация в една компания и своевременната реакция са изключително важни в период на криза. В противен случай, бизнесът рискува да претърпи двойни загуби – в резултат на коронавирус, и в резултат на намалена продуктивност на работниците.
За други области, като тази на изкуствения интелект, ефектът от COVID-19 не е толкова осезаем.
Тук една от водещите иновативни компании в България е Humans in the Loop, социално предприятие, което предоставя работа на хора, засегнати от конфликт, в България, Турция, Сирия и Ирак. Основано е от Ива Гумнишка, която е и отличена в престижната класация Форбс България (30 under 30). Тя сподели:
“Извънредното положение засегна пряко част от бежанците и мигрантите и заедно с НПО сектора се опитваме да намерим решения. Тъй като нямаме възможност да предоставим заетост на всички тях, в момента организираме курс за фрийленс работа, който да помогне поне на някои от тях да си намерят дистанционна работа онлайн и да се справят със ситуацията.“
Панелът бе организиран и модериран от Цвете Дончева, консултант по иновации, която от последните 2 години работи в сферата на технологиите в Лондон – със стартъпи, както и в фирма за инвестиции с рисков капитал (VC).
Събитието в партньорство с BESCO, българската стартъп асоциация и Treding Topics, първата в Централна и Източна Европа платформа-хибрид между журналистика и предприемачество.
След като натиснете бутона "Абонирай ме" ще Ви бъде изпратено писмо с връзка за потвърждение.
Доставя се чрез Гугъл FeedBurner
Актуална и полезна информация за Българите във Великобритания. Новини за Българите в Лондон. Списък с най-често задаваните въпроси за намиране на работа във Великобритания. Полезна информация при подготовка на документи за работа и престой във Великобритания.
Можете да се абонирате за страниците ни във Facebook , Google, или да използвате нашия RSS фийд канал, за да четете винаги най-важните новини за Лондон, Великобритания и света.
Имате информация, която искате да достигне до нашите читатели?