При наетите лица ще има две схеми, по които ще може да се идва във Великобритания – схема за висококвалифицирани работници и схема за временно пребиваващи работници с всякакви умения (високо- и нискоквалифицирани).
който досега се прилагаше за гражданите на страни от извън ЕС. По негова сила, британските работодатели бяха задължени да рекламират свободните си работни позиции във Великобритания в продължение на 4 седмици. Чак след това, те имаха право да ги рекламират извън Великобритания.
• За висококвалифицирани вече ще се считат и хората със средно образование. Досега за висококвалифицирани се считаха само хората с висше образование.
• В момента, за тези имигранти от извън ЕС се изисква да бъдат „спонсорирани” от британски работодател, което означава, че работодателят трябва да подкрепи кандидатурата им за виза и да им плаща заплата от минимум £30 000 на година. Правителството все още не е решило дали да запази изискването за заплата от £30 000 на година или да го премахне. Премахването е по-вероятният сценарий, тъй като в парламента няма мнозинство за запазването на това изискване.
• От работодателите, спонсориращи имигранти-работници, ще се изисква да плащат такса за това, че се възползват от имигрантски труд (по настоящата тарифа, £1000 на година на работник).
• Всеки имигрант, идващ по тази схема, ще трябва да плаща такса за виза (£464 или £610 за 3-годишна виза, в зависимост от това дали имигрантът работи в сфера, в която има дефицит на кадри във Великобритания) и такса за здравеопазване (£400 на година).
• При всички положения, имигрантите, които са с професии, в които има недостиг на кадри във Великобритания, няма да са обект на изискването за £30 000 годишна заплата.
• Имигрантите от „нискорискови държави” ще могат да влизат като посетители в страната и да си търсят висококвалифицирана работа. Списъкът с нискорискови държави все още не е съставен и не е ясно дали България е в него.
• Системата за спонсорство за работодатели ще бъде реформирана, така че да е по-малко бюрократична и по-бърза.
• Висококвалифицираните кадри в сферата на науката ще са изключение от изискванията за спонсорство.
Схемата за нискоквалифицирани работници
• Схемата ще е отворена само в продължение на няколко години след Брекзит.
• По нея, ще могат да идват работници с всякакви умения (нискоквалифицирани и висококвалифицирани), но тя най-вече ще се използва от нискоквалифицирани работници.
• По нея, нискоквалифицираните работници ще могат да идват да работят във Великобритания за максимум 12 месеца.
• За това, те ще трябва преди да дойдат да кандидатстват за виза онлайн и да платят такса за тази виза (цената не е все още определена).
• Схемата ще е отворена само за работници от „нискорискови държави”.
• Имигрантите по тази схема няма да имат право да ползват NHS (единствено ще имат право да ползват спешна помощ), няма да могат да вземат помощи и да водят деца или роднини.
• Освен тази схема, ще има и специализирана схема за сезонни работници в селското стопанство, която ще бъде тествана през 2019 г. При нея ще се изисква от работодателите да плащат по-висока почасова надница, отколкото е минималната за страната.
Източник: publishing.service.gov.uk
По материали от БГ Бен
След като натиснете бутона "Абонирай ме" ще Ви бъде изпратено писмо с връзка за потвърждение.
Доставя се чрез Гугъл FeedBurner
Актуална и полезна информация за Българите във Великобритания. Новини за Българите в Лондон. Списък с най-често задаваните въпроси за намиране на работа във Великобритания. Полезна информация при подготовка на документи за работа и престой във Великобритания.
Можете да се абонирате за страниците ни във Facebook , Google, или да използвате нашия RSS фийд канал, за да четете винаги най-важните новини за Лондон, Великобритания и света.
Имате информация, която искате да достигне до нашите читатели?