За приемане на Закон за личния фалит се говори отдавна, но такъв все още не е приет в България.
Много хора виждат в личния фалит спасение и възможност за ново начало – затова критикуват властите, че България е единствената страна без такъв закон, което означава, че не се полага достатъчна грижа за хората, попаднали в затруднение и ситуация на нужда от личен фалит.
Ето какво пише в последния вариант на Закон за личения фалит, внесен в Народното събрание на 29 октомври 2020 г. от група народни представители от ВМРО.
Името на закона не е „Закон за личния фалит“, а „Закон за защита на физическите лица при неплатежоспособност“.
Предмет на този закон е защита на добросъвестни лица, намиращи се в неплатежоспособност, негова цел е защитата на права и интереси на такива лица, преодоляване на състоянието им на неплатежоспособност и справедливо удовлетворяване на техните кредитори.
Според проекта на Закон за защита на физическите лица при неплатежоспособност първият принцип е публичност. Следващите принципи са добросъвестност, зачитане право на труд и достоен живот, баланс на интереси на длъжник и кредитор бързина и ефективност.
Защита могат да получат физически лица, които не могат да изпълнят свои задължения в продължение на най-малко три месеца на стойност не по-малко от пет минимални работни заплати. Защита може да се получи за задължение до 200 000 лева, но само след като длъжникът предостави на кредиторите си цялото имуществено и бъдещите си доходи за пет години.
Силно внимание заслужава и това, че защита може да получи само добросъвестен длъжник. Какво означава длъжникът да е добросъвестен, тоест ако не е предизвикал неплатежоспособността със свои умишлени действия или престъпление. Длъжникът трябва да не е получавал доход за последните 5 /пет/ години, не е открил свое имущество и не е създавал пречки за кредиторите.
Съгласно закона (както и при други такива закони по света) се създава Централен електронен регистър на неплатежоспособните. В него се вписват лицата, които са неплатежоспособни или са били неплатежоспособни в миналото. В този регистър, освен името на длъжника, се вписва и цялото имущество на длъжника, и списък на кредиторите му. Този регистър е публичен, което значи, че всеки ще може да провери дали определено лице е неплатежоспособно.
За да бъде обявена неплатежоспособност за определено лице се минава през съдебна процедура. Съдебното производство по обявяването на личен фалит – наречено защита при неплатежоспособност се развива пред Районен съд. В делото длъжникът декларира всички свои банкови сметки, пари, вещи – включително книги, авторски права. Декларира всичко получено за последните три години, както и всичките си кредитори. Ако са налице условията за неплатежоспособност на длъжника, съдът го обявява за такъв. Важно следствие на съдебното решение, с което се обявява личния фалит на длъжника, е назначаването на надзорен орган на длъжника.
Последица от фалита, че ще има контрол върху действията на длъжника от друг, който ще следи действията му. Ако длъжникът има повече кредитори (както ще е в масовия случай) контрольорите-надзорници на длъжника може да стигнат 5 /пет/ члена.
След приключване на гореописаните действия имуществото на длъжника се осребрява и продава. Парите на длъжника постъпват по открита сметка в полза на кредиторите. Последните се уведомяват чрез съобщение в централния регистър на фалиралите длъжници. След изтичане на пет години (общата погасителна давност е такава) от фалита се погасяват всички задължения на длъжника и той се заличава от регистъра.
Неизчерпателният анализ на закона, описан по-горе, според адвокат Росен Димитров, означава, че предложеният Закон за защита на физическите лица при неплатежоспособност в случай, че бъде приет, ще бъде „мъртъв“ закон. И не само този закон. Ще е така, дори да бъде изменен драстично и пропуските му бъдат изчистени, смята юристът.
Според адвокат Димитров никой няма иска да фалира или казано иначе да бъде обявен на неплатежоспособен и вписан в публичен регистър, че е такъв.
„Демонстрираните по форуми желания на длъжниците да фалират лично и да започнат нов живот ще се изпарят. Желаещите да фалират ще бъдат ще бъдат първите, които ще се обявят против това. Както обичайно ще обвиняват други, ще твърдят, че са ограбени и е станало по-лошо“, посочва юристът.
Никой няма да иска да фалира защото никой няма иска това да е известно на всички. Няма длъжник, който да иска да е вписан в публичен регистър, до който всеки има достъп. Не е тайна, че у нас преобладават длъжници, които демонстрират добро финансово и имуществено състояние, но са безработни, безимотни и/или болни и инвалиди, или всичко изброено. Желанието на всички хора (особено у нас) е да бъдат възприемани от околните като добре устроени финансово, заможни и живеещи добре.
„Някой представя ли си вписан в регистъра фалирал длъжник да се тагне във фейсбук от екскурзия в чужбина? Напълно реално е и често се случва да виждаме приятели, и познати на прекрасни места по света, пищни маси, молове, и т.н. Мислимо ли е такива хора, а и такива, които не демонстрират живота си публично в социалните мрежи, да искат името им да е в регистъра на фалиралите? В момента имам клиенти, които са масово недоволни от това, че ги уведомяват за заведените срещу тях дела по месторабота. Хората ги е срам останалите да разберат, че са съдени или имат дълг. Считат това за неудобно, каквото и е, и че ги принизява в очите на колегите им. Как тези хора да искат да фалират“, посочва адвокат Росен Димитров.
Източник: Блогът на Адвокат Димитров
След като натиснете бутона "Абонирай ме" ще Ви бъде изпратено писмо с връзка за потвърждение.
Доставя се чрез Гугъл FeedBurner
Актуална и полезна информация за Българите във Великобритания. Новини за Българите в Лондон. Списък с най-често задаваните въпроси за намиране на работа във Великобритания. Полезна информация при подготовка на документи за работа и престой във Великобритания.
Можете да се абонирате за страниците ни във Facebook , Google, или да използвате нашия RSS фийд канал, за да четете винаги най-важните новини за Лондон, Великобритания и света.
Имате информация, която искате да достигне до нашите читатели?