Всички сме го правили като деца – да оплезим език и да чакаме снежинките да падат на него или направо да загребем сняг и да го хапнем.
Образуването на снежните кристалчета действа като своеобразен филтър за водата и може да приемем, че току-що образувалия се сняг е чист.
“Снегът събира повече тежки метали и други замърсявания от атмосферата и от дъжда. Причината е по-голямата му площ и по-бавната му скорост,” казва директорът на Лабораторията по сняг и лавини към Държавния университет на Монтана Джорди Хендрикс.
Според Хендрикс, колкото по-дълго снегът остане на земната повърхност, толкова по-замърсен е, защото поема прах и замърсявания от земята.
Важно значение има и мястото – естествено, че снегът по високите части на Рила е по-чист от този в центъра на София.
Хендрикс прави няколко последни предупреждения – да си позволяваме да ядем сняг само, ако е наскоро навалял на чисто място. И да избягваме всякакъв, който не е искрящо бял.
След като натиснете бутона "Абонирай ме" ще Ви бъде изпратено писмо с връзка за потвърждение.
Доставя се чрез Гугъл FeedBurner
Актуална и полезна информация за Българите във Великобритания. Новини за Българите в Лондон. Списък с най-често задаваните въпроси за намиране на работа във Великобритания. Полезна информация при подготовка на документи за работа и престой във Великобритания.
Можете да се абонирате за страниците ни във Facebook , Google, или да използвате нашия RSS фийд канал, за да четете винаги най-важните новини за Лондон, Великобритания и света.
Имате информация, която искате да достигне до нашите читатели?