Вдъхновеният Зверев грабна титлата в Лондон

Публикувано на Monday, 19 November , 2018      78 Прегледа      Коментари Добави коментар

• Тенис

Александър Зверев спечели финалите на АТП, след като постави на колене световният №1 Новак Джокович в невероятен мач в Лондон.

Германският тенисист показа съвсем различно лице от първия си мач с Джокович, демонстрира вдъхновена игра и пречупи сърбина с 6:4, 6:3 за час и 21 минути.

Зверев е най-младият шампион в турнира от Новак Джокович през 2008 г. насам. Освен него на 21 години титлата от финалите печелят още Борис Бекер и Иван Лендъл.

Той участва едва за втори път в надпреварата на най-добрите осем за сезона, като преди година не успя да прескочи групата. Той е първият германец от Борис Бекер през 1995 г., който вдига титлата във финалите на АТП.

Германецът спря Джокович по пътя му към шеста титла от финалите на АТП, с която сърбинът щеше да се изравни с Роджър Федерер.

Световният №1 не успя да повтори и постижението на сегашния треньор на Зверев Иван Лендъл от 1986 г., който спечели турнира без да загуби сет.

Двамата се срещнаха за четвърти път и Зверев постигна втората си победа срещу световния №1.

Той си върна за двете поредни загуби, които имаше от Джокович в Шанхай преди малко повече от месец и в груповата фаза в Лондон. В предишните два двубоя Зверев успя да спечели едва осем гейма, но този път беше на много високо ниво. Дотук и двете победи на Зверев над Джокович са във финали. През миналата година той грабна първата си титла от сериите “Мастърс” в Рим срещу сърбина.

“Не мога да повярвам какво ми се случи през тази седмица. Да победя Новак не е лесно, особено в период, когато той буквално е непобедим. Той е невероятен играч, но и страхотен човек, винаги се наслаждавам на времето, което прекарвам с него на корта или извън него”, каза германецът.

Зверев благодари на екипа си, за който каза, че “го е направил по-добър тенисист през годината”. “Иван Лендъл направи толкова много, откакто влезе в екипа и му благодаря”.

По пътя към най-голямата титла в кариерата си Зверев успя да отстрани Федерер и световният №1. Това е четвърта титла за него през 2018 г. след тези в Мюнхен, Мадрид и Вашингтон.

Джокович също остава с четири титли през годината, всички от тях спечелени през втората и половина.

По време на целия турнир Джокович не беше пробит нито веднъж, но във финалния мач Зверев спечели четири пъти подаването на носителя на 14 титли Големия шлем. Германецът завърши мача с впечатляващите 10 аса.

Световният №1 завършва годината с 53 победи и 12 загуби, а младият Зверев с баланс 58 победи и 19 поражения.

Вдъхновеният Зверев постави Джокович на колене и грабна титлата в Лондон

© Reuters

През целия двубой Зверев беше на много високо ниво. Той държеше над 70% вкаран първи сервис и дори трите двойни грешки не успяха да го разклатят. Германският тенисист спечели 26 от 33 разигравания при първия си сервис, докато при Джокович процентите бяха по-ниски.

Сърбинът не беше на нивото, което показа в началото на турнира, а във финалния мач завърши и със само един ас.

Зверев реализира 23 уинъра срещу едва седем за петкратния шампион. Непредизвиканите грешки бяха 20 за Джокович и 18 за германския тенисист.